CeljskoZasavski.si CeljskoZasavski.si
x



Celjskozasavski.si

Biografski leksikon celjskega območja in Zasavja predstavlja osebnosti, ki so s svojim delom pomembno zaznamovale različna področja življenja v svojem okolju. Zbirka imen in podatkov raste ter se dopolnjuje, tako da nikoli ni dokončna.
Veseli smo predlogov za uvrstitev novih osebnosti v leksikon. Pošljite jih na naslov [email protected] ali nam jih posredujte preko spletnega obrazca.

Pogoji uporabe vsebin
CVIRN Janez
Foto: www.delo.si
Galerija slik

CVIRN, Janez


Rojen: 
22. april 1960, Celje
Umrl:  7. avgust 2013, Ljubljana


Kraj delovanja: 


V Celju je končal osnovno šolo in gimnazijo, na Filozofski fakulteti v Ljubljani je diplomiral iz zgodovine in sociologije. Najprej se je zaposlil v celjskem zgodovinskem arhivu, kjer je spoznaval gradivo za svoj magisterij o celjskih Nemcih (v knjižni obliki: Boj za Celje: Politična orientacija celjskega nemštva 1861-1907). Krajši čas je bil zaposlen v celjskem Pokrajinskem muzeju, l. 1991 je pod mentorstvom Vasilija Melika doktoriral in postal docent za slovensko zgodovino 19. stoletja na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je predaval od l. 2002 kot redni profesor.
Cvirn je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja intenzivno zaznamoval celjsko zgodovinarsko prizorišče, ko je kot urednik Celjskega zbornika k raziskovanju in objavljanju pritegnil kopico mladih zgodovinarjev. Skupaj z njimi je leta 1994 začel izdajati Zgodovino za vse, prvo in tedaj edino strokovno publikacijo s področja zgodovine, ki je nagovarjala kar najširši krog bralcev. Iz tega intenzivnega dogajanja se je rodila "celjska zgodovinska šola", katere neformalni mentor je bil prav Cvirn.
Cvirn je v svojih številnih člankih in tudi knjižno (Kri v luft! Čreve na plot! in Aufbiks! - slednje je doživelo tudi dokumentarno-igrano filmsko realizacijo) nastavljal mestu Celju svojevrstno zgodovinsko ogledalo. Celje ga je za njegov prispevek k zgodovini mesta nagradilo s srebrnim celjskim grbom.



Dela

Kri v luft! Čreve na plot!: Oris družabnega življenja v Celju na prelomu stoletja.

Boj za Celje: Politična orientacija celjskega nemštva 1861-1907.

Trdnjavski trikotnik: Politična orientacija Nemcev na Spodnjem Štajerskem
(1861-1914).

Razvoj ustavnosti in parlamentarizma v Habsburški monarhiji: Dunajski državni zbor in Slovenci (1848-1918).




Viri in literatura




Glej tudi

link   Wikipedia
link   Delo
link   Casnik
link   Zgodovinsko društvo Celje
link   OKC
link   Cobiss


Prispeval/-a: Osrednja knjižnica Celje
Zadnja sprememba: 27.11.2013, Osrednja knjižnica Celje

print  Natisni



Izdelava in oblikovanje Qualitas
Glej tudi: notranjci primorci pomurci gorenjci združeni na portalu znani slovenci
Strani so vzpostavljene na platformi WebTool 4.5